Rus Dalgıçlar En Uzun Dalış Dünya Rekorunu Kırdı

The Anatolia Post

Technodinamika’nın Solunum Araştırma ve Geliştirme Kurumu (Rostec State Corporation) tarafından tasarlanan yeni sistem dalış ekipmanlarıyla su altında 10 saatten fazla kaldı. 

Alexei Leonov’un Rusya Coğrafya Birliği (RGS) sualtı araştırma ekibinin dünyadaki en uzun dalışını buz altında tutmasını sağladı. 10 saatten fazla süren dalış sırasında dalgıçlar VR-172 hava basınç valflerini ve LAM-17 akciğer kaynaklı oksijen giriş valflerini kullandı.

Dünya rekoru İzumrudnoye Gölü’ndeki Kazan’da yapıldı. Rusya Coğrafya Birliği’nin sualtı araştırma ekibi buzun altında 10 saat 5 dakika geçirdi. Dalgıçlar, çeşitli acil durum ve anormal durumları simüle ederek Rus ekipmanını test etmek için su altında kaldı.

 Technodinamika Ceo’su Igor Nasenkov “Bugün Kuzey Kutbu’nu keşfetmek için kilit araçlar modern buz kırıcı gemiler, hareketli denizaltılar ve su altı araçlarıdır. Bu, Kuzey Kutbu bölgesinde kullanılmak üzere ekipman geliştirmenin ve üretmenin Solunum Cihazı RDE için kilit bir amaç olduğu anlamına geliyor. ” dedi.

RDE Respiratör tasarım mühendisliği departmanı, 2008’den beri dalgıçlar için yeniden havalandırma sistemleri geliştiriyor. VR-172 hava basınç valfi, hava basıncını düşürmek ve ciğerle yönetilen oksijen giriş valfinde yeniden inşanın çalışmasını sağlamak üzere tasarlanmış 300 m. LAM-17 akciğer tarafından yönetilen oksijen giriş valfi, açık devre tüplü su altı solunum cihazlarında hava temini için kullanılır.

leave a reply