Koronavirüs aşısının mucidinden kabus gibi açıklama

The Anatolia Post

Dünya corona virüsün daha yeni ve bulaşıcı mutasyonlarıyla boğuşurken BioNTech CEO’su Uğur Şahin, corona virüsün en azından on yıl boyunca insanların gündeminden çıkmayacağını söyledi.

Koronavirüs aşısının mucidi BionTech’in kurucusu Uğur Şahin, sanal ortamda düzenlediği bir basın toplantısında, ‘Salgın ne zaman bitecek? Normal hayatımıza ne zaman döneceğiz?’ sorularına verdiği yanıtlarla şoke etti. Şahin, salgının 10 yıl süreceğini söylerken, normal hayat için yeni bir tanımlama yapılması gerektiğini belirtti.

Şahin, bu hafta düzenlediği sanal bir basın toplantısında, hayatın ne zaman normale dönebileceği sorulduğunda “Normalin yeni bir tanımına ihtiyacımız var. Corona virüs önümüzdeki 10 yıl boyunca bizimle kalacak” dedi.

Mutasyon aşıları etkilemeyecek

Bununla birlikte Şahin, en son ABD’ye sıçrayan B117 mutasyonuna Pfizer/BioNTech ve diğer aşıların etkili olacağını düşündüğünü belirtmiş, eğer bir düzenleme gerekirse altı haftalık bir süre içinde mRNA teknolojisi kullanılan aşıda gerekli değişiklikleri yapabileceklerini açıklamıştı.

İngiltere’de Kasım ayında ortaya çıkan B117 varyantı şimdiye kadar ABD, Hindistan, İspanya, Kanada, İsveç, Fransa, Lübnan, Ürdün, Almanya, Danimarka, Hollanda, İsviçre, Avustralya, Belçika, Japonya, İrlanda, Singapur ve İskoçya’da tespit edildi.

BioNTech, CEO, Uğur Şahin, corona

leave a reply